Şanlıurfa Belediyesi ile TOKİ’nin birlikte yapacağımız Eski Sanayi Bölgesi Projesi Zaman Gazetesi'nde yer aldı. 10 Nisan 2013

Haberin Detayları için: http://www.zaman.com.tr/ekonomi_toki-sanliurfayi-kohnemis-yapilardan-arindiracak_2074427.html

 

TOKİ, Şanlıurfa'yı köhnemiş yapılardan arındıracak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin en kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinden birini Şanlıurfa'da gerçekleştirecek. Tarihi şehrin merkezi bir bölgesinde yer alan eski sanayi sitesinin bulunduğu alan fonksiyonunu yitirmiş ve köhnemiş yapılardan temizlenecek.

TOKİ ile Şanlıurfa Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi kapsamında 38 hektarlık alan depreme dayanıksız ve kullanım ömrünü doldurmuş yapılardan temizlenecek. Kentsel dönüşüm çerçevesinde 2 bin 54 yapı yıkılarak, toplamda 2 bin 835 adet konut, işyeri ve ofis inşa edilecek. 882 konut, 121 ile 279 metrekare arasında değişen büyüklüklerde olmak üzere 10 farklı tipte olacak. Ayrıca proje alanında 14 metrekare ile 359 metrekare arasında değişen büyüklüklerde bin 241 işyeri ve 62, 73, 78 ve 147 metrekare büyüklüğünde 4 farklı tipte 712 ofis inşa edilecek. 

Proje alanında bulunan taşınmaz hak sahipleri arsa, bina, işyeri, müştemilat gibi taşınmazlarına karşılık, mevcut kullanımı dikkate alınarak belirlenen kriterler çerçevesinde, konut veya işyeri talebinde bulunabilecekler. 

İKLİM ŞARTLARINA GÖRE TASARIM 

Şanlıurfa'yı fonksiyonunu yitirmiş ve köhnemiş yapılardan temizleyerek modern bir görünüme kavuşturacak proje; iklime duyarlılık, yeşil mimari, enerji verimliliği ve sürdürülebilir kent dokusu gibi tasarım kriterleri göz önünde bulundurularak planlandı. Proje alanında sıcak-kuru iklim şartlarına uygun güneşlenme analizleri yapıldı. Yaz aylarında aşırı ısınmayı önleyecek, güneş radyasyonunu azaltacak, buharlaştırmayı ve rüzgârın etkisini arttıracak, kış aylarında ise güneşin ısıtıcı etkisinden maksimum düzeyde faydalanmayı sağlayacak tasarım yapıldı. 

Güneşlenme analizlerinin yanı sıra kentsel dönüşüm alanında rüzgar analizleri de gerçekleştirildi. Ana servis yolları, hâkim rüzgâr yönü olan kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda oluşturuldu. Konutların toz rüzgârlarından mümkün olduğunca etkilenmemesi amacıyla, zemin katlardaki işyerlerinde ağırlıklı olarak yüksek tavan tercih edildi. 

Kentsel dönüşüm alanında yer alan Cavsak Deresi de proje kapsamında yeniden ele alınacak. Cavsak Deresi, Şanlıurfa için önemli önemli bir rekreasyon alanı olacak. 

TOKİ 570 BİN KONUT RAKAMINA ULAŞTI 

TOKİ, 58, 59, 60 ve 61. Hükümetlerin "Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği" kapsamında 81 il ve 800 ilçede, 2 bin 592 şantiyede, toplam 570 bin konut rakamına ulaştı. Konutların yüzde 85'i sosyal konut niteliğinde. 

Gecekondu dönüşüm kapsamında 81 bin 957, afet kapsamında 37 bin 688, Tarım köy uygulaması olarak da 5 bin 584 konut inşa edildi.

(İHA)