Urfa'nın Kentsel Dönüşümü CNNTÜRK'te 09 Ocak 2013

Şanlıurfa Belediye Başkanı Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA ve İmardan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Sayın İbrahim GÜLLÜOĞLU CNN’de Yayınlanan Sanayi Rotası Programına Konuk Oldu. Programda Kentsel Dönüşüm Konuşuldu.

CNN Türk’te yayınlanan Murat Ongun’un hazırlayıp sunduğu ‘’Sanayi Rotası‘’ adlı programın bu haftaki konuğu Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref fakıbaba ve İmardan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim GÜLLÜOĞLU oldu.

Göreve geldiği 2004 yılından bu yana ekip halinde çok güzel değişimlere imza attığını söyleyen FAKIBABA, ‘’Başarısız olduğumuz konuların başında kentsel dönüşüm geliyordu. Bu bağlamda da Ben TOKİ Başkanlığına ve Hükümetimize yürekten teşekkür ediyorum. Toki ile ortaklaşa çok güzel bir proje çıkardık. İnşallah bu proje ile de tam Urfa’nın merkezin de eski sanayi dediğimiz bölgede mükemmel bir yer tam Urfa’nın en iyi yerlerinden ama yıllardan beri kangren olan bir yer inşallah TOKİ ile birlikte bunu da çözdüğümüz de Şanlıurfa bu bölgenin değil çok içten söylüyorum Türkiye’nin en güzel en yaşanabilir bölgesi haline gelecektir.

Belediye Binin Üzerinde Kamulaştırma Yaptı. Esasında ortalama binin üzerinde bazı projelerimizden dolayı bazı kamulaştırma yaptık. Tabi ki bu binin üzerinde ki kamulaştırdığımız ev sahipleri başka yerden yeni yerlerden ev aldılar. En direk olarak biz bir kentsel dönüşüm yaptık ama bu şehrin merkezinde ciddi bir kentsel dönüşüm ilk kez TOKİ ile birlikte başlayacak ve inanıyorum ki çok başarılı olacak özelikle Urfalı hemşerilerime seslenmek istiyorum.

‘’Urfalılara Sesleniyorum: Bu Fırsatı Kaçırmayın’’. Özelikle metre karesi çok düşük olan 50-100-150 arsa sahiplerine buradan sesleniyorum. Lütfen bu fırsatı kaçırmayın çünkü gerçekten buradaki konut ve iş merkezleri ilerde Urfa da en güzel yerlerinden olacak. Önemli bir fırsat bu, fırsatı hem Urfalılar kaçırmadığında hem de mal sahipleri kaçırmadığında inanıyorum ki hem şehrimiz hem de mülk sahipleri kazanacak. Konut sorunu ile ilgili yine TOKİ konut üretiyor, ancak inşallah birkaç ay içerisinde bizde üretmeye zaten 300 konutla başladık şimdi kendi temizlik işçisi arkadaşlarımıza 800 konut üretiyor. Vatandaşa satılmak üzere 500 konut belediyenin kendisi üretiyor. İnşallah hem toki ile beraber hem belediyemiz, bu kentsel dönüşümle beraber Şanlıurfa’nın en önemli sorunu olan konut sorununu da aşacaktır’’ Dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Eşref FAKIBABA’dan sonra İmardan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim GÜLLÜOĞLU, Urfa’da yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. GÜLLÜOĞLU, ‘’Şanlıurfa deyince tabii Urfa da ya da Türkiye de  herkesin aklına koruma alanların olduğu tescili yapılarla beraber  tarihi yapıların Harran ovası çevre ve eski kent ile yeni imar alanlarının açıldığı bölge olarak hatırlanır.

Biz Şanlıurfa da koruma alanlarını açarken tabi ki şehrimizin gerek tarihsel dokusu kültürü yapısında  bütünleşmesi ile birlikte çalışma başlattık. Bu bölgede imar anlayışında kentte rant olarak dönmesinden ziyade tarihe acık bir bütünleşen imar alanları yaptık. Tabi ki şehrimiz sürekli göç alıyor. Ailelerimiz müstakil evlerde oturmak istiyor. Geçmişte Şanlıurfa da bir sürü çarpık yapılaşma var. Bununla ilgili çok sıkıntılar var.

Şanlıurfa da kentsel dönüşüm anlamında çok geç kalmış bir şehir biz ne yazık ki kentsel dönüşüm konusunda istediğimiz hedefe ulaşamadık. ama ümit ediyorum ki bunun meyvelerini önümüzdeki günlerde alacağımıza inanıyorum.’’ Şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.sanliurfa.com