Şanlıurfa'da 250 Milyon Dolarlık 'Kentsel Dönüşüm', UĞUR Kentsel Dönüşüm ile Hayata Geçiyor... 09 Ocak 2013

Şanlıurfa'da 250 Milyon Dolarlık 'Kentsel Dönüşüm'

Türkiye'nin birçok ilinde kentsel dönüşümle ilgili düğmeye basılırken, Şanlıurfa Belediyesi de 250 milyon dolarlık kentsel dönüşüme başladı.

Türkiye'nin birçok ilinde kentsel dönüşümle ilgili düğmeye basılırken, Şanlıurfa Belediyesi de 250 milyon dolarlık kentsel dönüşüme başladı.

Şanlıurfa'nın eski sanayi sitesinde Kentsel Dönüşüm Projesi'nin hayata geçirilmesi için, TOKİ sahaya indi. TOKİ'nin müşavirlik firması hak sahipleriyle görüşmelerinde yoğun ilgi olması dikkat çekerken, mülk sahipleriyle sözleşme imzalayanTOKİ'nin müşavirlik firması, gece geç saatlere kadar müracaat alıyor.Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güllüoğlu, belediyenin TOKİ ile yaptığı protokol çerçevesinde yürütülen proje maliyetinin 250 milyon dolar olduğunu söyledi. Hak sahiplerinin mağdur edilmemesine dikkat ettiklerini aktaran Belediye Başkan Yardımcısı Güllüoğlu, kentsel dönüşümün 42 hektarlık alanda gerçekleşmesi için düğmeye basıldığını ve hak sahiplerinin de yoğun ilgisinin olduğunu dile getirdi. Güllüoğlu şunları söyledi:

"Şanlıurfa Belediyesi olarak TOKİ ile yaptığımız protokol çerçevesinde sahaya inildi. TOKİ'nin müşavirlik firması görüşmelerini sürdürüyor. Halkımızın büyük bir çoğunluğunun bu projeye sıcak bakması bizi sevindiriyor. Biz belediye olarak bu projenin takipçisiyiz. Özelikle hak sahiplerinin, mülkiyet sahiplerinin mağdur edilmemesi noktasında, onlara katkı sunuyoruz. Ümit ediyorum ki Toplu Konut İdaresi, daha önce gerek STK'lar gerekse belediye meclisince projesini tanıtmaya çalıştığımız, tartıştığımız güzel bir projenin Urfa'ya kazandırılmasının mutluluğunu inşallah önümüzdeki günlerde yaşayacağız. Bu proje, maliyeti 250 milyon dolarlık bir proje. Bu proje Urfa'nın yüzünü çehresini değiştirecek. Bu proje ile eski sanayi bölgesi yeni bir yaşam alanına kavuşmuş olacak. Projenin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi konusunda hızlı hareket etmekte fayda var. Buradaki hak ve mülk sahiplerinin müracaatlar konusunda hızlı davranması gerekiyor. Ümit ediyorum ki eski sanayi bölgesinde başlayacak kentsel dönüşüm, şehrimizin diğer bölgelerine de yansıyacak."

TOKİ'nin müşavirlik firması yetkililerden Yüksek Şehir Plancısı Deniz Ünver ise, çalışmalar hakkında şu bilgileri aktardı:

"Hak sahipleriyle sözleşme anlaşmaları çok olumlu gidiyor. Bu anlamda yoğun bir ilgi var. Ancak hak sahibi olmayan vatandaşlarla görüşme yapmıyoruz. Öncelikli olarak hak sahipleriyle görüşüyoruz. Ancak daha sonra hak sahiplerinin dışındakilere satışlar da başlayacak. Şimdilik öncelikli olarak hak sahipleri var. Öncelikle kentsel dönüşüm çalışmaları boş alanlarda başlayacak. Daha sonra biten inşaatlara doldur boşalt yöntemi yapılacak. Projenin 5-6 yıl içerisinde hayata geçmesi hedefleniyor. Projeye öncelikli destek olmak her zaman kazançlı olacaktır. Öncelikli müracaat edenler, anlaşma yapanlar, avantajlı olacak." - ŞANLIURFA

Kaynak: http://www.haberler.com

http://www.haberler.com/sanliurfa-da-250-milyon-dolarlik-kentsel-donusum-4129309-haberi/