FAKIBABA’DAN VAY BE! DEDİRTECEK PROJE 15 Kasım 2012

FAKIBABA’DAN VAY BE! DEDİRTECEK PROJE

Şanlıurfa yeni yaşam alanlarına hazırlanıyor. FAKIBABA, kente yeni yaşam alanları kuruyor. İşte FAKIBABA'nın kentsel dönüşüm projeleri

YEŞİLDİREK VE ESKİ SANAYİ SİTESİ’NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Şanlıurfa Belediyesi, yürüttüğü iki ayrı Kentsel Dönüşüm Projesi ile kente yeni yaşam alanları kurmayı planlıyor. Projeleri hazır olan, Sivil Toplum Örgütleri ve belediye Meclis üyeleriyle de fikir alış verişi yapılan iki ayrı bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmaları için belediye 700 bin lira para ödeyerek proje hazırlattı.


Yeşildirek Mahallesinde yaklaşık 27 hektarlık bir alanda kentsel dönüşüm uygulaması yapmayı planlayan belediye eski sanayi bölgesinde de 42 hektarlık alanda kentsel dönüşüm yapacak.

 

Şanlıurfa Belediyesi kentsel dönüşüm için 3 yıldır Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) ve Çevre Şehircilik Bakanı ile görüşmelerini aralıksız sürdürüyor.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ESKİ SANAYİDE 42 HEKTARLIK ALANI KAPSIYOR

Eski sanayi bölgesinde 42 hektar üzerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesinde 600 konut,700 ticaret merkezi,600 ofisin yapılması planlanıyor. Şanlıurfa’nın tarihi dokusuna uygun bir şekilde hazırlanan projede gece ile gündüzü yaşatan bir çalışma olduğu bildirildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE CEVSAK DERESİ DE ISLAH EDİLECEK

Eski sanayi bölgesinde şuan 990 kişinin yaşıyor. Proje içerisinde yer altı otoparkları, AVM’ler, çevre düzenlemesi, yeşil alanlar bulunuyor. Doktorların, bankaların, otellerin, muhasebecilerin, esnafın iş yeri olarak faydalanacağı alanların olacağı eski sanayi bölgesindeki kentsel dönüşüm projesinde hak sahipleri birden fazla tercihi bulunuyor.


Kentsel dönüşüm projesi ile eski sanayi içerisinde akan Cavsak Deresi de ıslah edilmiş olacak.

“5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK”

Kentsel dönüşüm uygulanacağı eski sanayi bölgesindeki projede ticaret merkezleri, ofisler ve konutların kat oranları arasında 18 ve 16 katlı binaların yanı sıra  3 ile 4 katlı yapılar da olacak. Kentsel dönüşüm yapıldığı alanda yaklaşık 5 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

“KENTİN CEZİBE MERKEZLERİ OLACAK”

Projeyi hazırlayan Uğur Harita İnşaat Planlama ve Kentsel Dönüşüm Ltd. Şti. Genel Müdürü Uğur Aslan, hak sahipleri için şunları söyledi;“Kentsel dönüşümün yapıldığı yerde ben iş yeri ya da konut, ofis istemiyorum paramı istiyorum diyenlere de parası verilecek. Ama bana sorarsanız para istemek yerine buradan hakkına düşecek iş yeri, ofis ya da konut tercih edilmesi daha kazançlı olacaktır.

Çünkü burası bir Cazibe merkezi olacaktır. Cazibe merkezi olması hesabıyla buradaki iş yerlerinin, ofislerin ya da konutların değeri de 5 kat artacaktır.  Ama ben hakkıma karşılık daha fazla bir şey istiyorum derlerse; o zaman da farkını verip daha güzel ve kazançlı bir yatırımdan faydalanabilecekler.”

“3 YILDIR KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA da proje üzerinde yüzde 90 uzlaşma sağlanacağını tahmin ettiğini söyledi. “Belediye meclisi üyesi arkadaşlarımız burası için bize bu yetkiyi verdi.” diyen FAKIBABA şöyle konuştu: “Onlara da teşekkür ediyorum. Burada bir uzlaşma sağlanması lazım. Amacımız uzlaşmayla burada kentsel dönüşüm yapmak. Burada kimse kimseden bir şey kaçırmıyor. Bu tür cazibe merkezlerinin Urfa’nın her yerinde yapılması lazım. Dikkat ederseniz böyle ne kadar önemli proje hazırladıysak her seferinde sivil toplum örgütlerini çağırıyoruz ve uzlaşarak bu işi yapıyoruz. Bu işleri tek başımıza çözmek doğru değil. Kolay da değil. Bu tür projelerin içine siyasilerimizi de çekmemiz lazım. Onların da desteğini almamız lazım. Bakanımızla, milletvekillerimizle sivil toplum örgütlerimizle esnafımızla el ele vererek çalışmamız lazım. Şanlıurfa Belediyesinin burada hiçbir menfaati yok. Bütün amacımız esnafımızın ve buradaki insanlarımızın mutlu olması. Biz 700 bin lira para ödeyerek Yeşil Direk ve eski Sanayi Bölgesi kentsel dönüşüm projesini hazırlattık. Belediye olarak çok fedakârlık yaptık. Sanayi bölgesindeki kentsel dönüşüm için belediye olarak biz eski itfaiyenin yerini veriyoruz. Eski şıra pazarının yerini veriyoruz. Eski hal pazarının yerini veriyoruz. İnşallah bu tür kentsel dönüşüm projelerini Şehitlik, Sancaktar mahallerinde de yaparız.

 

Kaynak: http://www.sanliurfa.com