“DEDELER+ TORUNLAR” - MİMARİNİN VE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN YENİ ANLAMI: TÜRKİYE SERGİ VE SEMPOZYUMU 28 Nisan 2012

Teknik ve Politeknik Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Derneği (TP.RDiA) ile Köln Güzel Sanatlar Müzesi (Museum für Angewandte Kunst Köln (MAKK)) ortak girişimleri ile tasarlanan “Dedeler + Torunlar” - Mimarinin ve Kentsel Dönüşümün Yeni Anlamı: Türkiye” başlıklı Sergi ve Sempozyum; kentleşme, mimari ve kentsel dönüşüm alanlarında Almanya ve Türkiye'de önde gelen kurum ve kuruluşları biraraya getiriyor.

 

18 Mayıs 2012 tarihinde Köln Tatbiki Güzel Sanatlar Müzesi’nde düzenlenecek olan sempozyumda, 'Türkiye’deki kentsel planlama,kentsel dönüşüm ve mimarlık alanındaki son gelişmeler, gelecek öngörüleri ile birlikte çağdaş mimarlık ve kentleşme arayışları' konuları ele alınacaktır. Türk, Alman ve İsviçreli değerli uzmanların katılımları ile gerçekleşecek olan etkinlik, Türkiye'nin mimari ve kentleşme alanlarında geldiği noktayı uluslararası platformda göstermek adına büyük önem teşkil etmektedir.

 

Etkinlik kapsamında 18 Mayıs- 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan karma sergi ile mimarlık, planlama ve kentsel dönüşüm alanlarında faaliyet gösteren çeşitli kurum ve kuruluşların uygulamalarına yer verilerek mesleki çalışmalar tanıtılacaktır.

 

Almanya’da yaşayan Türk ve Alman mimarlar, mühendisler, şehir plancıları, gayrimenkul uzmanı meslek insanları, akademisyenler ile birlikte Türkiye’deki kurum ve kuruşlar, akademi temsilcileri ve Türk-Alman yerel idarelerinin temsilcilerini buluşturacak olan etkilinlik uluslararası düzeyde kurumlar arası işbirliği ve ortak girişim ruhunun oluşturulmasının önünü açmayı hedeflemektedir.

 

Şirketimiz Genel Müdürü Uğur ASLAN'ın da 'Konut Alanlarında Kentsel Dönüşüm' başlığı ile konuşmacı olarak yer alacağı sempozyumun konuşmacı listesi aşağıdaki gibidir;

 

Dr. Petra HESSE, Köln Tatbiki Güzel Sanatlar Müzesi Müdiresi
Mustafa Kemal BASA, T.C. Köln Başkonsolosu
Dr. Şirin Gülcen EREN (TP.RDiA Başkanı)
Eyüp MUHÇU (Mimarlar Odası Genel Başkanı)

Michael ARNS (Almanya NRW Mimarlar Odası Başkanı)

Mesut TANYEL (AKNW, Almanya)

Doç. Dr. Çağatay KESKİNOK (ODTÜ Mimarlık Fakültesi)
Prof. Dr. Doğan KUBAN (İTÜ, Mimarlık Tarihi Profesörü, Yazar)

Mehmet Ali KAHRAMAN (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü)
Uğur ASLAN (TP.RDiA / Uğur Kentsel Dönüşüm)
Prof Dr. Christa REICHER (TU Dortmund)
Ord.Prof. Dr. Bernd NICHOLAI (İsviçre, Bern Üniversitesi Sanat Tarihi Enstitüsü)

Ali ULUSOY (Ankara, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı)
Mücella YAPICI (Mimarlar Odası)

Murat AYDIN – İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanı
İbrahim GÜLLÜOĞLU – Şanlıurfa Belediye Başkanı Yardımcısı

Burhan SAKALLI – Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı