URFA URFA OLALI BÖYLE BİR PROJE GÖRMEDİ... 24 Ocak 2012

Yeşildirek’in Projesi Tamam

Yaklaşık 8 yıldır kentsel dönüşüm için Yeşildirek’te çaba sarf eden Şanlıurfa Belediyesi, buradaki çalışmalarda sona doğru geldi.

Yaklaşık 8 yıldır kentsel dönüşüm için Yeşildirek’te çaba sarf eden Şanlıurfa Belediyesi, buradaki çalışmalarda sona doğru geldi. Şanlıurfa Belediyesi Yeşildirek için hazırlanan kentsel dönüşüm projesini geçtiğimiz gün STK temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye İmar Komisyonu ve Yeşildirek Mahalle Muhtarıyla paylaştı.

Tanıtımı yapılan proje STK temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye İmar Komisyonu ve Yeşildirek Mahalle Muhtarından tam not aldı. Yeşildirek mahallesinde oturan vatandaşların mağdur edilmeden hayata konulması beklenen projenin o bölgede oturan vatandaşların rıza göstermesiyle kentsel dönüşüme başlanacağı bildirildi.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile yaptığı yoğun temas ve mesaisinin ardından Yeşildirek’de kentsel dönüşümün başlaması noktasında önemli mesafe alındı. Son iki yıldır ayda en az 2 defa TOKİ ile temaslarını sürdüren belediye, bu çabasının meyvelerini almaya başladı. Fakıbaba’nın Bakan Erdoğan Bayraktar ile son görüşmesinin TOKİ’ye Yeşildirek’te ki kentsel dönüşüm için proje hazırlattı. Hazırlanan proje geçtiğimiz gün Şanlıurfa Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen toplantıyla STK temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye İmar Komisyonu ve Yeşildirek Mahalle Muhtarıyla paylaşıldı. Yaklaşık 3 saat süren proje tanıtım toplantısında katılımcılar projeyi çok beğendiklerini belirttiler.

EMLAKÇILAR ODASI BAŞKANI: PROJE DOMİNO ETKİSİ YARATIR

Toplantıya katılan Şanlıurfa Emlakçılar Odası Başkanı Gökhan Gökmen ”İnşallah Urfamız için hayırlı olur. Bu proje domino etkisi yaratır. Biz istiyoruz Urfa Belediyesi bir şekilde bir yerlerden kentsel dönüşümü başlatsın. Kendilerine başarılar diliyoruz. Bu projeyi bizde destekliyoruz. Bir tek burayla sınırlı kalmamalı. Kentsel dönüşüm eski sanayinin olduğu yere doğru yayılacaktır. Bu Urfa’daki hem arsa hem de daire fiyatlarını düşürecektir.

ADİL SARAÇ: PROJE MÜTAHİTLERE DE ÖRNEK OLACAKTIR

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi M. Adil Saraç ise proje ile alakalı görüşlerini şöyle açıkladı:” Uzun yıllardan beri yılan hikâyesine dönen Yeşildirek kentsel Dönüşüm Pilot bölgesi kapısını açmış oldu. Yapılan projenin detaylarına baktığımız zaman mükemmel bir proje. Bu projenin başlamasıyla birlikte Urfa’da kentsel dönüşümün startı verilecek. Urfa’nın kaderi değişecek. Projeyi sonuna kadar destekliyoruz. Vatandaşların mağduriyeti dikkate alınmalı. Bu mağduriyetin bir kısmını vatandaş, bir kısmını belediye bir kısmını da TOKİ’nin karşılanması gerekiyor. Bu proje mütahitlere de örnek olacak. Çünkü bu mütahitler bu projeden hareketle kendi kentsel dönüşümlerini yapacaklar.”

YEŞİLDİREK MUHTARI: MAĞDUR OLMAYACAĞIMIZA BEN İNANDIM

Yeşildirek mahalle Muhtarı Ali Demir: Gerçekten biz sabır ettik Şimdi yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Bugün Sayın belediye Başkanımız, TOKİ’den gelenler, Meclis Üyelerimiz, Sivil Toplum Örgütlerimiz hepsi bir araya geldi. Bunun tartışmasını yapıldı. Gerçekten güzel bir olay. Biz Yeşildirek halkı olarak mağdur olmayacağımıza ben inandım. Gözümle gördüm. Biz 8 yıldır TOKİ’yi bekliyorduk. Ama inşallah bu kentsel dönüşüm olur. Kentsel dönüşüm hepimizin menfaatinedir.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI GÜLLÜOĞLU: ÇALIŞMALAR SON NOKTAYA GELDİ

Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güllüoğlu ”Bu gün yine sivil toplum örgütlerimiz özelikle mimarlar odası, Emlakçılar Odası, Harita Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Ortak Payda Derneği, Kent Konseyi, İmar komisyonumuz, Encümenlerimiz, Belediye Meclis Üyelerimizle çok güzel ve çok verimli bir toplantı geçti. Şuan Yeşildirek ile ilgili gelinen noktada somut bir şeyler ortaya koymak istiyoruz. Özelikle son 2 yılda TOKİ’nin de geleneklerini değiştirerek çok güzel b.ir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Son 2 yıl içerisinde her ay en az 2 defa TOKİ’ye gittik bu projenin hayata geçmesini istedik. Hep Yeşildirek mahallesinde yaşayanların mutlu olmasını istedik. Onların mağdur edilmemesini istedik. Şimdi Yeşildirek ile ilgili çalışmalarımız şuan son noktaya geldik.

EMİN İFŞA: BİR GECEKONDUNU ORTADAN KALDIRILIYOR

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Belediye İmar Komisyonu Üyesi: Mehmet Emin İfşa ise görüşlerinde şunlara yer verdi: “Memleketimiz için inşallah hayırlı olur. Tabi ben hem bir müteahhit olarak hem bir belediye meclisi üyesi olarak her gün gecekonduyu şikayetinde bulunuyoruz. Bu gecekonduyu nasıl önleyeceğiz diyoruz. Ama şuan Allah’a çok şükür bir gecekondunun sonuna doğru geliyoruz. Gönül ister ki bütün gecekonduların olduğu yerlerde böyle projeler oluşturulsun. Belediyeye ve TOKİ’ye teşekkürlerimi sunuyorum.”

ŞENOCAK: URFA URFA OLALI BÖYLE PROJE GÖRMEDİ

Bağımsız Belediye meclis Üyesi ve aynı zamanda Belediye İmar Komisyonu Üyesi İhsan Şenocak: Benim bu toplantının sonunda şahsen edindiğim kanaate göre; Urfa Urfa Olalı Böyle bir proje görmedi. Diye bilirim. Gerçekten üzerinde bilimsel olarak çalışılmış bir proje.

İnşaat mühendisleri Odası il temsilcisi Zeki Yıldırım “Proje genel itibariyle iyi hazırlanmış bir proje. Proje başladığında halkın başka bir yere nakledilmeden yapılacak olması güzel. Belediyemize başarılar diliyorum.”

Kaynak: http://www.guneydogutv.com/

              http://www.sanliurfagazetesi.com/

              http://www.haber7.com/

              http://www.urfagundem.com/

              http://www.balikligol.com

              http://www.urfamedya.com/